Ana Sayfa > Bayilik Fırsatları > Hibe Kredi nasıl alınır?

Hibe Kredi nasıl alınır?

Her işletme ve işyeri işlerini büyütmek ister. Ancak günümüz ekonomik şartları içinde ve mevcut banka faizleri karşısında işini büyütmek için bankadan kredi almak hem de yüksek miktarlarda kredi almak oldukça cesaret isteyen bir durumdur. Çünkü bankadan alınan kredi kısa zaman içinde ödenecek olsa bile alacağı faiz ve masraflar hatırı sayılır miktarlardadır.
Bu durumda işletmelerin yardımına koşan ve onların işlerini büyütmelerine yardımcı olmak böylece ülke ekonomisini kalkındırmak maksadı ile verilen kredilere hibe kredi denmektedir. Hibe krediye bu isim verilmesi tamamen karşılıksız olmasından değil sadece alınan kredi miktarının aynısının ödenmesinden dolayıdır. Yani bankanın istemesi gereken faiz oranı işletmeye hibe edilmiş olmaktadır. Anacak alınan asıl para aynı miktarda fakat daha uzun vadede ödenebilmektedir.
Hibe kredi şahıslara değil işletmelere verilen kredidir. Bugün KOBİ denilen küçük işletmelere verilen krediye hibe kredi denir. Hibe kredi almanın da bir takım şartları vardır elbette. Öncelikle hibe kredi işletmenin mevcut borçlarını ödemesi için verilmemektedir. Hibe kredi ile işletme doğrudan işine, işinde büyüme sağlayacak yatırım yapması için verildiğinden kredi isteyen işletmenin borcunun olmaması ve bunu belgelemesi gerekmektedir. Bunun için bulunulan yerdeki KOSGEB merkezlerine gidilmesi gerekmektedir. Bu hususta yerel şartlarda göz önüne alınarak gerekli bilgilendirme yapılacaktır.
Birde gerçekten güzel bir iş kurmayı düşünenler için aynı şartlarda verilen krediler vardır ki bunun bir adı da teşvik kredisidir. Örneğin hayvan besiciliği çiftliği kurmak için elinde imkân olmayan yatırımcıların aldığı kredidir. Bunun içinde Tarım işleri müdürlüğüne giderek gerekli bilgiyi oradan alması gerekir.

19.10.2012

Görüntülenme Sayısı: 2214

hibeler hibe kredi

Kullanım Sözleşmesi